
Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się dziedzina z pogranicza chirurgii plastycznej i kosmetologii. Jej głównym celem są działania poprawiające fizyczną atrakcyjność pacjenta. Medycyna estetyczna umożliwia uzyskanie pożądanego wyglądu wybranych partii ciała, pozbycie się defektów skórnych i zapewnienie profilaktyki przeciwstarzeniowej. W ciągu ostatnich lat zdobywa tak dużą popularność ze względu na małą (w porównaniu z chirurgią plastyczna) inwazyjność i szerokie spektrum działania, dzięki czemu można zadziałać terapeutycznie na prawie każdy problem skórny.
Bardzo dużą zaletą zabiegów z tej dziedziny jest brak konieczności wyłączania się z codziennych aktywności i obowiązków, jednocześnie ingerując w głębsze warstwy skórne. Zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności używania skalpela – terapie te dopuszczają jedynie wykorzystanie nakłuć, niewielkich nacięć i znieczulenia miejscowego. Bardzo dużą zaletą jest również zastosowanie metod, które zmuszają głębokie warstwy skóry do samoistnej regeneracji i odnowy.
Kto może skorzystać z medycyny estetycznej?
Dziedzina ta nie jest przeznaczona jedynie dla osób, które chcą zlikwidować oznaki starzenia. Bardzo ważnym elementem jest profilaktyka, w związku z czym nie ma konkretnych granic wiekowych, które dopuszczają możliwość skorzystania z danych zabiegów. Nasza skóra jest nieustannie narażona na wpływ czynników (takich jak stres czy promieniowanie słoneczne), które mogą wpłynąć na jej zdrowie i wygląd również w młodym wieku.
Jakie problemy można zniwelować za pomocą medycyny estetycznej?
- Zmarszczki i inne oznaki starzenia
- Utratę jędrności skóry
- Blizny i rozstępy
- Przebarwienia i znamiona
- Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej
- Cellulit
- Brodawki i włókniaki
- Cienie pod oczami
- Asymetrie
- Utratę nawilżenia i odżywienia skóry
- Zmatowienie skóry
- Niesatysfakcjonujący kształt ust
- Nadmierną potliwość
W KLINICE SEPHIA MED dostępne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to:
- Botoks – zabieg ten polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, która ma za zadanie działanie relaksujące mięśni, a co za tym idzie- zlikwidowanie widoczności zmarszczek mimicznych. Innym wskazaniem jest leczenie nadmiernej potliwości
- Wypełnianie/ powiększenie ust – polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w czerwień wargową, dzięki czemu możemy nadać ustom nowy kształt, powiększyć je lub skorygować asymetrię. Dodatkową zaletą jest ochrona tkanki przed utratą wody, przez co usta są wyraźnie bardziej nawilżone.
- Niechirurgiczny lifting twarzy (nici) – polega na delikatnym nakłuciu skóry twarzy i wprowadzeniu przy pomocy igły nici na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Nici zakotwiczają się w tkance, co sprawia, że poprawia się kontur twarzy, a skóra staje się jędrna i napięta.
- Mezoterapia – głównym zadaniem mezoterapii jest rewitalizacja skóry poprzez dostarczenie do jej głębszych warstw składników odżywczych. Zazwyczaj substancjami tymi są witaminy, nieusieciowany kwas hialuronowy i aminokwasy. Ze względu na zastosowaną technikę wyróżnia się mezoterapię igłową, bezigłową i mikroigłową. Oprócz poprawy kondycji skóry, wykonuje się ją także jako wspomaganie likwidacji zmarszczek, rozstępów czy wypadania włosów.
- Stymulatory tkankowe – to jedna z metod mezoterapii, która polega na doskórnym wstrzyknięciu substancji , zapewniających naturalny efekt poprawy jędrności skóry. Preparaty te przede wszystkim wpływają na wzrost syntezy włókien kolagenowych i elastyny oraz odbudowę struktury skóry. Składniki aktywne, które głównie można znaleźć w stymulatorach to polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy czy kwas L-polimlekowy.
- Wampirzy lifting (osocze bogatopłytkowe) – zabieg ten polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta, w którym znajdują się peptydy i komórki macierzyste stymulujące skórę do odnowy.
- Lipoliza iniekcyjna – metoda ta pozwala usunąć niewielkie ilości tkanki tłuszczowej z okolic, które są szczególnie narażone na jej miejscowe gromadzenie. Obszarami takimi najczęściej jest podbródek, brzuch i ramiona. Lipoliza polega na wstrzyknięciu do tkanki tłuszczowej preparatu, który prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych (adipocytów).
- Lipoliza ultradźwiękowa – wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych, dzięki czemu powstaje zjawisko kawitacji. Wówczas w komórkach tłuszczowych tworzą się pęcherzyki gazu, co w konsekwencji powoduje ich rozpad.
Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej znajdziesz tutaj -> medycyna estetyczna Kórnik
Pzeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej to:
- Ciąża i karmienie piersią
- Aktywna opryszczka
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Choroby nowotworowe
- Cukrzyca
- Infekcje wirusowe i bakteryjne
- Stany zapalne w miejscu zabiegowym
- Skłonność do bliznowców
- Stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków, sterydów)
- Alergia na substancje wykorzystywane w zabiegu