Podaruj bliskiej osobie wyjątkowy prezent - BON podarunkowy na wybrany zabieg lub kwotę Sprawdź
Menu
Wróć

Skąd biorą się zmarszczki, czyli jak starzeje się skóra?

Skóra jest największym organem człowieka. Oznaki starzenia całego organizmu, są na niej najbardziej zauważalne i nasilają się z wiekiem – powstają zmarszczki. Każdego dnia jest narażona na działanie czynników, które mogą przyspieszać ten proces.

Skąd się biorą zmarszczki czyli jak starzeje się skóra?
Zabiegi odmładzające przeprowadzane w Klinice SEPHIA MED w Kórniku

Uboczne efekty starzenia się skóry czyli jak powstają zmarszczki

W procesie starzenia się skóry istotnym problemem  jest spadek ilości kolagenu i elastyny. Elastyna jest budulcem tkanek, która charakteryzuje dużą giętkość i elastyczność, a kolagen jest podporą. Te dwa białka doskonale się uzupełniają. Ubytek kolagenu i elastyny powoduje, że skóra  przestaje być jędrna, sprężysta i elastyczna. Także spadek kwasu hialuronowego  przyczynia się do odwodnienia skóry, co powoduje jej suchość i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Proces starzenia zachodzi dużo wcześniej zanim pojawią się zmarszczki na twarzy i  zaczyna się około 25-30 roku życia, początkowo w niewidoczny sposób.

Rodzaje zmarszczek

Możemy wyróżnić zmarszczki powierzchowne, czyli płytkie, najczęściej pojawiające się w okolicy oczu, głębokie, występujące jako pionowe lub poziome linie, bruzdy, np. na czole, dolnej partii twarzy czy szyi oraz mimiczne, powstające w wyniku intensywnej pracy mięśni. Pojawiają się przede wszystkim z powodu wyrażania emocji – od smutku i złości, po radość i śmiech.

Rodzaje zmarszczek
Rodzaje zmarszczek

Czynniki przyspieszające starzenie skóry i powstające zmarszczki

Istnieje kilka czynników, które przyspieszają starzenie się skóry. Możemy je podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Wewnątrzpochodne to: uwarunkowania genetyczne, osłabienie układu immunologicznego, odkładanie się w organizmie szkodliwych toksyn oraz działanie wolnych rodników. Czynniki zewnątrzpochodne to przede wszystkim szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, zanieczyszczenie środowiska, niehigieniczny tryb życia, infekcje czy nieprawidłowa pielęgnacja.

Znaczenie hormonów w procesie starzenia się skóry

Pierwszym objawem starzejącej się skóry jest jej suchość związana z mniejszą zdolnością zatrzymywania wody w skórze, zmniejsza się jej grubość. Następują zmiany w obrębie skóry właściwej i naskórka. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, dochodzi do przeznaskórkowej utraty wody. 

Warto zwrócić uwagę, że promieniowanie UV znacznie wpływa na  przedwczesne starzenie się skóry – jest to tzw. fotostarzenie. Promieniowanie słoneczne ma nieustanny wpływ na naszą skórę. Szacuje się, że około 80% zewnątrzpochodnego starzenia się skóry jest konsekwencją promieniowania UV. Uszkodzenia wywołane przez ekspozycję na słońce  to między innymi, zmarszczki, przesuszona skóra, przebarwienia posłoneczne i zmiany pigmentacyjne. 

W całym procesie starzenia się skóry niemałe znaczenie mają również hormony. Hamują one oraz pobudzają pewne czynności wielu narządów, również naszej skóry. Kondycja  cery nie musi wynikać z konkretnej choroby dermatologicznej. Może być spowodowana na przykład stresem, podczas którego dochodzi  do wyrzutu hormonów i pojawiania się niedoskonałości. Poziom estrogenów, żeńskich hormonów z wiekiem ulega obniżeniu, co powoduje, że nasza skóra jest bardziej podatna na wysuszanie oraz traci elastyczność. Dlatego bardzo często w okresie menopauzy kobiety zauważają znaczne pogorszenie stanu swojej skóry. 

Jak poradzić sobie ze zmarszczkami?

Procesy starzenia się skóry są nieuniknione, nie da się ich zatrzymać, ale dzisiejsza dziedzina kosmetologii i medycyny estetycznej bardzo się rozwija. W skuteczny i widoczny sposób możemy poradzić sobie z większością problemów starzejącej się skóry, takich jak: zmarszczki, przebarwienia i jędrność skóry.

Zapraszamy na konsultacje ze specjalistą w naszej klinice SEPHIA MED 🙂

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  Imię i nazwisko

  Numer telefonu

  Treść wiadomość...

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00